
III etap projektu Erasmus+
W dniach od 18 do 22 marca br. 14–to osobowa grupa członków Stowarzyszenia Obywatelskiego Parlamentu Seniorów przebywała w Sevilli. Pobyt zorganizowało w ramach III części projektu Erasmus+ Stowarzyszenie OPS. Program jest realizowany przez włoskie, niemieckie i hiszpańskie organizacje pozarządowe.
Pierwszego dnia pobytu uczestnicy wyjazdu wzięli udział w konferencji zorganizowanej przez CONFEMAC z okazji 20-lecia istnienia stowarzyszenia. CONFEMAC to hiszpańska korporacja organizująca wolontariat na rzecz osób starszych pod hasłem „Wszyscy się uczymy, wszyscy nauczamy”. Seniorzy, którzy odnieśli sukces, stali się dla młodzieży wzorem! Tematami przewodnimi była promocja aktywnego starzenia się i wolontariat osób starszych. Prelegenci przedstawili metody pokazujące sposoby ucieczki od samotności połączone z uczestnictwem w życiu społecznym. Ewa Woźniak podkreślała dobre praktyki prowadzenia polityki senioralnej na przykładzie samorządu powiatu kaliskiego. Zbigniew Tomczak mówił o formalno – prawnych aspektach wolontariatu w Polsce i pytał o doświadczenia w tym zakresie w Hiszpanii. Wskazał na problemy związane z ubezpieczeniem wolontariuszy, dodał też, że w Polsce działa około 3.000 organizacji pacjentów reprezentujących poszczególne choroby, współpracujących na poziomie centralnym z takimi urzędami, jak: MZ, MRPiPS, RPO, RPO, NFZ oraz urzędami wojewódzkimi i powiatowymi. Przekazał na koniec podziękowania za zaproszenie naszej delegacji i podkreślił że jest pod wrażeniem działalności wolontariatu w Hiszpanii i we Włoszech.
Na Uniwersytecie Pablo de Olavide członkowie OPS wraz młodzieżą oraz aktywnymi hiszpańskimi seniorami uczestniczyli w międzypokoleniowej wymianie myśli. Seniorzy dzielili się swoim doświadczeniem z młodzieżą. Osoby starsze z autorytetem przekazywały młodzieży motywujące przesłania, które pomogą młodym ludziom wejść na rynek pracy lub założyć własną działalność. Hasło przewodnie tych spotkań to „dzielenie się historią życia”.
Podczas spotkania w siedzibie organizacji hiszpańskiej CONFEMAC usłyszeliśmy o wielu programach działania, m. in. o prowadzeniu telefonu interwencyjnego dla seniorów. Zbigniew Tomczak przedstawił naszą organizację, jaką mamy strukturę i jakie działania podejmujemy. Mówił również o rozwiązaniach prawnych osób z niepełnosprawnościami, o problemie starzenia się społeczeństwa i w związku z tym o wyzwaniach dla władz ustawodawczych i wykonawczych. Przedstawił problematykę osób chorujących na demencję i braku systemowych rozwiązań dla tej grupy chorych.
Na zakończenie krótkiego pobytu uczestnicy sesji wyjazdowej mieli możliwość zwiedzenia tego pięknego hiszpańskiego miasta. Szczególnie w pamięci pozostała nam piękna gotycka katedra oraz Plac Hiszpański – wspomina jedna z uczestniczek przewodnicząca Delegatury Kujawsko-Pomorskiej, Bożena Sałacińska.
Wizyta w Sewilli zorganizowana została w ramach programu ERASMUS+ dla dorosłych.
W wizycie uczestniczyły osoby starsze w wieku 60+ z poszczególnych Delegatur Obywatelskiego Parlamentu Seniorów oraz przedstawiciele Partnerów biorących udział w programie, tj. FEDERAZIONE NAZIONALE DELLE ASSOCIAZONI PER I DIRITTI DEGLI ANZIANI (ADA) DI VOLONTARIATO -ODV – Włochy oraz Confederación Estatalde Mayores Activos – Sevilla, Hiszpania.
Celem wizyty było promowanie uczenia się przez całe życie, aktywizacja zawodowa, wolontariat, a także wymiana międzypokoleniowa. Uczestnicy z Polski i Włoch mieli okazję zapoznać się z systemem edukacji nieformalnej dla seniorów, hiszpańską kulturą oraz brać udział w zajęciach integracyjnych i warsztatowych.
Partnerem projektu przyjmującym była organizacja Confederación Estatal de MayoresActivos – z Sevilli w Hiszpanii. Organizacja ta działa na rzecz dorosłych i seniorów promując wolontariat, wymianę międzypokoleniową. Zapewniła spotkanie seniorów ze studentami na terenie Uniwersytetu Pablo de Olavide, które dotyczyło współpracy międzypokoleniowej na temat „Doświadczenia i promocji przedsiębiorczości wśród młodzieży”. Seniorzy opowiadali o tym jak sobie radzili 40 i więcej lat temu.
Wizyta trwałą 5 dni i obejmowała zajęcia edukacyjne, wymianę doświadczeń, zwiedzanie miasta, udział w wydarzeniu kulturalnym – występ flamenco oraz czas wolny przeznaczony na indywidualne zwiedzanie miasta, integrację uczestników i poznawanie lokalnej kuchni.
Wyjazd był niezwykle inspirujący i pozwoli nie tylko poszerzyć wiedzę na temat wolontariatu, czy aktywizacji zawodowej, ale także poznać kulturę hiszpańską. Szczególnie cenna była możliwość kontaktu z lokalną społecznością senioralną, wymiana doświadczeń edukacyjnych i życiowych (spotkanie ze studentami).