
Konferencja Świętokrzyskiej Delegatury OPS
Obywatelski Parlament Seniorów Delegatura Świętokrzyska obradował w środę, 26 marca w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. W spotkaniu podsumowującym 2024 rok wziął udział wojewoda Józef Bryk. Delegatami ŚD OPS są przedstawiciele wszystkich środowisk senioralnych w województwie: Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz gminnych Rad Seniorów. Było to spotkanie podsumowujące działalność w roku 2024. Delegaci aktywnie uczestniczyli w procesie budowy społeczeństwa obywatelskiego, inspirowali kierunki polityki senioralnej oraz uczestniczyli w konstruktywnym dialogu z podmiotami życia publicznego i kształtowaniu godnego życia seniorów. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Wojewody Świętokrzyskiego Józefa Bryka. – Cenimy seniorów i będziemy im pomagać na każdym szczeblu. Staramy się tworzyć dogodne warunki do współpracy – powiedział w swoim wystąpieniu Wojewoda.
Jerzy Krawczyk, Przewodniczący Prezydium Świętokrzyskiej Delegatury OPS, podkreślił, że województwo świętokrzyskie jest na pierwszym miejscu w Polsce, gdzie jest najwięcej seniorów w wieku 60+, w stosunku do ogółu mieszkańców. Stanowi to spore wyzwanie dla władz wojewódzkich, jak i gminnych, by skutecznie pomagać seniorom w ich potrzebach.
Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego Anna Kołomańska przekazała zebranym informację o kreowaniu polityki społecznej i zdrowotnej w województwie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się informacje o całodobowych i dziennych domach opieki, czy klubach seniora.
Dyrektor Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Andrzej Michalski w swoim wystąpieniu przybliżył delegatom ŚD OPS zadania ustawowe funduszu i realizowane obecnie programy. Pracownice PFRON poinformowały o funkcjonowaniu Centrów informacyjno-doradczych dla osób z niepełnosprawnością oraz o Wypożyczalni technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością, działającej w Skarżysku Kamiennej.
Wśród zaproszonych gości i jednocześnie prelegentów była lekarz Monika Pachacz–Świderska pełniąca funkcję Wiceprezydenta Stalowej Woli. Podkreśliła w swoim wystąpieniu, że człowieka nie definiuje wiek metrykalny, ale wiek biologiczny oraz, że wiek senioralny powinna cechować radość i celebrowanie życia. Przestrzeń publiczna powinna kreować pozytywny wizerunek seniora, a sam senior powinien zadbać o swoje zdrowie psychiczne przez odpowiednią dietę, ćwiczenia fizyczne i sen.
Podczas spotkania debatowano na temat opieki długoterminowej dla seniorów oraz programów ministry ds. polityki senioralnej m.in.: szkole międzypokoleniowej, prawnej edukacji seniorów oraz mieszkaniach dla seniora.
Dorota Jantos