X Sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

28 października w Sali Posiedzeń Sejmu odbyła się X Sesja IV Kadencji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Uczestnicy wydarzenia debatowali m.in. o sytuacji starszego pokolenia, miejscu seniorów w społeczeństwie, wykorzystaniu ich potencjału jako aktywnych uczestników życia społecznego i politycznego. Reprezentujący różne regiony Polski delegaci apelowali także o stworzenie podstaw prawnych, organizacyjnych i finansowych umożliwiających rozwój instytucjonalny OPS. Sesję otworzył marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który objął wydarzenie honorowym patronatem. – Bardzo się cieszę, że jesteście w Sejmie, że zasiedliście w ławach, żeby pokazać i przypomnieć nam wszystkim, obywatelom i obywatelkom Rzeczypospolitej, jak ważna jest solidarność międzypokoleniowa – powiedział Marszałek Sejmu.

– Urządzamy świat następnym pokoleniom, nie tylko sobie. To, co powinno się zacząć w Polsce dziać, to właśnie dialog międzypokoleniowy, żeby pokolenie seniorów w odpowiedzialny sposób, korzystając ze swojej mądrości, układało życie tym, którzy przyjdą po nas – podkreślił Szymon Hołownia.

Marszałek Hołownia zaznaczył również, że niezależnie od tego, po której stronie zasiadają seniorzy w Sali Posiedzeń Sejmu, nie są oni reprezentantami tej czy innej partii politycznej. – Jesteście reprezentantami Polski, która jest mądra mądrością doświadczeń pokoleń, które były przed nami. Ale również Polski, która pamięta, że musi otwierać się na dzieci, na wnuki – stwierdził marszałek Hołownia. Wyraził również nadzieję na organizację w przyszłości połączonych sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów z Sejmem Dzieci i Młodzieży. – To jest bardzo ważne, żebyśmy patrzyli na siebie, jako na ludzi, którzy chcą sobie nawzajem pomóc – oznajmił.

Następnie głos zabrała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. – Jest wiele wyzwań związanych ze starzejącym się społeczeństwem, począwszy od konieczności zagospodarowania aktywności tuż po przejściu na emeryturę, skończywszy na potrzebie organizowania opieki. Te wyzwania mogą być wielką wartością dla całego społeczeństwa, jeśli tylko będziemy w sposób uczciwy patrzeć na dane demograficzne i będziemy potrafili dostrzec potrzebę organizowania się w taki sposób, by w społeczeństwie było miejsce zarówno dla młodszego, jak i starszego pokolenia – zaznaczyła minister Okła-Drewnowicz.

– Znam państwa z rad seniorów, jak również z mojej działalności w organizacji pozarządowej. Wielokrotnie korzystałam z waszej wiedzy i doświadczenia, kiedy potrzebna była pomoc przy wspieraniu osób doświadczających bezdomności, czy też dla matek uciekających przed wojną w Ukrainie. To bardzo często właśnie rady seniorów były pierwsze w działaniu. Mam nadzieję, że dopilnujecie, by  wartości, które macie w sobie, przebiły się do szerokiego grona decydentów, ale i całego społeczeństwa obywatelskiego – podkreśliła minister ds. społeczeństwa obywatelskiego Adriana Porowska.

– To bardzo ważne, by seniorzy brali udział w kreowaniu, kształtowaniu przyszłości Polski. To na państwa wiedzy i doświadczeniu powinniśmy się opierać. Bardzo ważna jest więź międzypokoleniowa. Cieszę się z poszerzania gremium OPS, dołączania kolejnych województw do tego przedsięwzięcia, by państwa głos był słuchany i brany pod uwagę – mówiła przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Senioralnej poseł Joanna Borowiak.

Prowadzący obrady przewodniczący Prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów Zbigniew Tomczak zaznaczył, że Sejm, będący miejscem obrad OPS, ma dla seniorów wymiar symboliczny. – Świadczy o szacunku i miejscu seniorów w polskim społeczeństwie. Przedstawicielstwo prawie 10 mln osób starszych zasługuje, by raz w roku spotkać się w Sejmie. Zmiany instytucjonalne i nowe możliwości organizacyjne pozwalają na nowe spojrzenie i perspektywy funkcjonowania – mówił.

W ramach poniedziałkowych prac przedstawione zostało sprawozdanie z działalności OPS w drugim roku IV Kadencji oraz rekomendacje skierowane do urzędów centralnych i władz samorządowych wszystkich szczebli, a także własnych działań programowych. Delegaci podjęli również uchwałę ws. przyjęcia Regulaminu Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Obywatelski Parlament Seniorów to inicjatywa społeczna największych organizacji i środowisk senioralnych w Polsce. Wśród celów działalności znajdują się m. in. aktywizacja osób starszych w procesie budowy społeczeństwa obywatelskiego i inspirowaniu kierunków polityki senioralnej, wspieranie rozwiązań poprawiających sytuację życiową seniorów. IV kadencja OPS będzie trwała do 2025 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność strony