default

Konferencja w Olsztynie

Uwagi dotyczące poprawy sytuacji osób starszych, zgłoszone na konferencji przedstawicieli organizacji senioralnych województwa warmińsko-mazurskiego w dniu 20 września 2024r. w Olsztynie. Konferencja zorganizowana była przez Delegaturę Warmińsko-Mazurską OPS, z udziałem Przewodniczącego Prezydium OPS – pana Zbigniewa Tomczaka.

  1. Wsparcie finansowe organizacji senioralnych, w tym uniwersytetów trzeciego wieku, szczególnie tym małych, funkcjonujących w niewielkich miejscowościach.

    Rola uniwersytetów trzeciego wieku w integrowaniu środowisk senioralnych i przedłużaniu aktywności społecznej osób starszych jest nie do przecenienia. O ile duże uniwersytety funkcjonujące w dużych miastach jakoś sobie radzą, to te działające w mniejszych ośrodkach wymagają wsparcia. W 2021r opracowano poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia idei UTW. Zakładał on prowadzenie UTW w ramach powiatów z zabezpieczeniem finansowym ich funkcjonowania – projekt był w I czytaniu, lecz w lutym 2022r został wycofany.

  1. Wydanie w formie papierowej i rozprowadzenie wśród gospodarstw domowych poradnika na temat postępowania w razie zagrożeń wojennych.

   Z publikowanych wypowiedzi wielu wysokich rangą polskich wojskowych, w tym Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – gen. Kukuły wynika wprost, że konflikt zbrojny z Rosją jest wysoce prawdopodobny.  Tymczasem w Polsce nie ma jeszcze ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej oraz infrastruktury do tego, by bronić ludność cywilną w czasie zagrożenia.

   Według danych Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie miasto (ponad 160 tys. mieszkańców) posiada tylko 40 schronów dla ludności (dla 3395 osób) i 22 schrony w zakładach pracy (dla 3026 osób). W Szwecji rząd skierował pod koniec listopada tego roku do ponad 5 mln gospodarstw domowych zaktualizowany poradnik, który ma przygotować mieszkańców tego kraju na wypadek wojny. Wydana i rozprowadzona już w 2018r broszura została wzbogacona o wnioski z wydarzeń z Ukrainy.  W broszurze wydanej również w formie cyfrowej i w wielu językach, również w polskim, są zalecenia dot. ewakuacji, spis potrzebnych rzeczy, które pozwolą przetrwać przez tydzień w przypadku nagłego zagrożenia lub wojny, informacje na temat samoobrony, obrony psychologicznej, bezpieczeństwa cyfrowego, ochrony przed nalotami. Na początku kwietnia 2022r Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało elektroniczną wersję Poradnika „Bądź gotowy”: – poradnik na czas kryzysu i wojny. Dokument ten nie jest powszechnie znany. Nie zawiera on też wniosków z wydarzeń w Ukrainie. Dotychczas nie wydano poradnika w formie papierowej.

  1. Postulat nowelizacji ustawy z dnia 25 października 1996r o waloryzacji rent i emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw.

   Przeciętna wysokość emerytury w Polsce jest znacznie niższa od przeciętnej emerytury w UE.  Z roku na rok pogłębia się różnica pomiędzy przeciętnym wynagrodzeniem w Polsce a przeciętna emeryturą. W 2015r przeciętne wynagrodzenie stanowiło 186% przeciętnej emerytury a w 2024r (dane za II kwartał) już 229%, czyli różnica ta zwiększyła się o 43%.

    Obecnie emerytury i renty waloryzowane są raz w roku- na początku marca. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Jak z tego wynika zasady waloryzacji zakładają realne pogłębianie się różnicy między przeciętną emeryturą a przeciętnym wynagrodzeniem. Wydaje się, że co kilka lat powinno się korygować tę różnicę, aby nie narażać emerytów i rencistów na stopniowe pogarszanie się ich poziomu życia.Waloryzacja na powyższych zasadach to za mało. Rząd powinien dążyć do tego, aby realna wartość emerytur tak znacznie nie spadała.

  1. Postulat nowelizacji ustawy z dnia 6 marca 2018r Prawo przedsiębiorców.

   Konieczne jest podejmowanie działań zmierzających do umożliwienia kontynuowania zatrudnienia przez seniorów i ułatwienia prowadzenia przez nich działalności gospodarczej. Wielu seniorów (z różnych powodów) chciałoby przedłużyć swoją aktywność zawodową. Problemy demograficzne kraju i brak rąk do pracy powinny skłonić rządzących do zainteresowania się tym problemem.

  1. Zwiększenie finansowania zdalnych usług na rzecz seniorów (teleopieki) w miejscu ich zamieszkania.

  Zadania, które wspierają samodzielność i niezależność seniorów realizowane są przez samorządy, jednakże wymagają one wsparcia finansowego Państwa. Wykorzystując nowe technologie, zwiększyć można bezpieczeństwo osób starszych i przedłużyć znacznie pobyt tych osób w swoich mieszkaniach. Dzięki możliwości szybkiego reagowania w sytuacjach zagrażających zdrowiu lub życiu zwiększa się niezależność oraz komfort życia seniorów. Ten rodzaj wsparcia sprzyja również deinstytucjonalizacji. Dotychczas skala tego rodzaju wsparcia jest niewystarczająca.

  1. Wsparcie działań systemowych w zakresie ochrony zdrowia osób starszych: dostępności do lekarzy specjalistów, skrócenia czasu oczekiwania na wizyty, zabiegi operacyjne oraz w zakresie wsparcia programów profilaktycznych dotyczących tych osób.
  2. Radio i telewizja publiczna w zakresie realizacji swojej misji, powinny w większym stopniu przedstawiać i nagłaśniać problemy ludzi starszych.

Uwagi te, zgodnie z wcześniejszym uzgodnieniem, przesłano w dniu 29.11.2024r.za pośrednictwem Pełnomocnika Wojewody ds. Seniorów, Mniejszości Narodowych i Etnicznych  – pana Piotra Baczewskiego,  Ministrze ds. Polityki Senioralnej – pani Marzenie Okła-Drewnowicz.

                                                                  Opracował: Zenon Glanc

                                           Przewodniczący Warmińsko-Mazurskiej Delegatury OPS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność strony