Mazowsze dla seniorów

4 września 2024 roku w Warszawskiej Operze Kameralnej, odbyła się Konferencja Warszawsko-Mazowieckiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów pn. „Mazowsze dla seniorów”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Uczestnikami konferencji byli delegaci Obywatelskiego Parlamentu Seniorów z Mazowsza oraz zaproszeni przedstawiciele UTW, kół zrzeszonych w PZERiI, rad seniorów różnych szczebli i organizacji pozarządowych.

W konferencji, udział wzięli: Minister ds. Polityki Senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, Poseł na Sejm RP Piotr Kandyba, Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski, Przewodnicząca Komisji Społecznej i Prorodzinnej Sejmiku Woj. Mazowieckiego Anna Uzdowska-Gacek, Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy Adriana Porowska, Dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Agnieszka Gontarczyk, Przewodniczący Prezydium OPS Zbigniew Tomczak, Przewodnicząca PZERiI Elżbieta Ostrowska, Prezes Fundacji Ogólnopolskie Porozumienie UTW Krystyna Lewkowicz, Przewodniczący Mazowieckiego Porozumienia Rad Seniorów Roman Biskupski.

O kierunkach polityki senioralnej z poziomu rządowego i jej największych potrzebach na Mazowszu rozmawiali zaproszeni goście i przedstawiciele środowisk senioralnych z Mazowsza. Minister ds. Polityki Senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz podkreśliła, że tylko systemowe rozwiązania w polityce senioralnej zagwarantują godne życie tej populacji. Poinformowała, że we wrześniu Ministerstwo ds. Polityki Senioralnej skupia się na konsultacjach społecznych związanych z wprowadzeniem bonu senioralnego, na ustawie o asystencji osobistej i nowelizacji tej, która dotyczy osób starszych. Ważne jest – jak podkreśliła minister– by nad rozwiązaniami współpraca odbywała się ponadresortowo i w porozumieniu z samorządem.

Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski z zadowoleniem stwierdził, iż polityka senioralna w Polsce jest „w dobrych rękach” i dodał, że nie oznacza to, aby zwolnić władze wojewódzkie od działań w tym obszarze. Co czwarty mieszkaniec Mazowsza jest seniorem, a co trzeci mieszka na wsi. Województwo mazowieckie jest duże i bardzo zróżnicowane, niełatwo jest dotrzeć do każdego seniora dlatego ważne jest wsparcie środowisk senioralnych. Przypomniał o kontynuacji programów senioralnych realizowanych w województwie, m.in. takich jak: Korpus Wsparcia Seniorów, Opieka 75+ i Senior+. Poinformował, że do końca września br. będzie powołana osoba na stanowisko pełnomocnika ds. polityki senioralnej.

Poseł na Sejm RP Piotr Kandyba podkreślił znaczenie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów w budowaniu jedności środowisk senioralnych. W swej wypowiedzi poruszył problem wielopokoleniowości, co jest niezwykle ważne w dobie starzejącego się społeczeństwa. Seniorzy mają wiele do zaoferowania młodszemu pokoleniu, tylko nie zawsze młodzi chcą czerpać wiedzę z tego źródła. Mówił o znaczącej roli działających w regionie rad seniorów i realizowanych projektach międzypokoleniowych. Zaznaczył, że rady senioralne powinny zyskać większą podmiotowość, podobną do tych jaką mają rady młodzieżowe.

Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy Adriana Porowska także zwróciła uwagę na znaczenie rad seniorów w realizacji polityki senioralnej w regionie. Mówiła, że wiele jest jeszcze do zrobienia w polityce społecznej, zwłaszcza jeśli chodzi o działania oferujące wsparcie środowiskom wykluczonym: osobom starszym, z niepełnosprawnościami i dotkniętych kryzysem bezdomności.

Pełnomocnik Marszałka Województwa Mazowieckiego ds. Polityki Senioralnej, którą pełni Dyrektorka Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Agnieszka Gonczaryk – obszernie omówiła działania realizowane na rzecz seniorów przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Poinformowała o realizowanych na Mazowszu programach zdrowotnych, takie jak: Mazowsze dla Zdrowia 2024, Mazowsze dla Seniorów 2024, Mazowsze dla zdrowia psychicznego 2024. Opowiedziała o programach w zakresie wczesnego wykrywania raka płuc, profilaktyki czerniaka i innych nowotworów skóry, badań przesiewowych w kierunku wykrycia zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C, w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla osób po 60. r. ż., w zakresie poprawy sprawności fizycznej osób po 60. r. ż., w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy. Obszernie omówiony został także Program „Polityki Senioralnej Województwa Mazowieckiego na lata 2022-2026” realizowany przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Mówiła o zadaniach utworzonej we wrześniu 2023 roku przez Sejmik Województwa Mazowieckiego i procedowanych zmianach w statucie Rady Seniorów Województwa Mazowieckiego. Także o realizowanym od 2022 roku Samorządowym Instrumencie Wsparcia Inicjatyw Rad Seniorów pn. ,,Mazowsze dla Seniorów”.

Prezes Fundacji Ogólnopolskiego Porozumienia UTW Krystyna Lewkowicz – opowiedziała o wydarzeniach związanych z obchodami 50-lecia ruchu UTW. Podczas wystąpienia podkreśliła, że ruch UTW jest obecnie najbardziej licznym i od półwieku wspiera intelektualnie i społecznie seniorów.
Przewodniczący Mazowieckiego Porozumienia Rad Seniorów Roman Biskupski – przedstawił informację o radach seniorów na Mazowszu. Omówił uregulowania prawne powoływania rad seniorów oraz formy wsparcia ich działalności przez Urząd Marszałkowski.

Przewodniczący Obywatelskiego Parlamentu Seniorów Zbigniew Tomczak – poinformował, że ruch społeczny jakim jest OPS skupia 460 delegatów z całej Polski. W październiku 2025 r. będzie obchodzona 10 rocznica istnienia. Obrady OPS odbywają się w sali obrad Sejmu RP lub Senatu RP. Działania w regionach realizują delegatury, których jest obecnie 13. Mówił o przygotowaniach do V kadencji, w których zwrócona będzie większa uwaga na dochowanie proporcjonalności składu osobowego –liczba delegatów OPS z danego województwa będzie proporcjonalna do liczby osób pow. 60 roku życia zamieszkujących na terenie tego województwa.

Przewodnicząca Warszawsko-Mazowieckiej Delegatury OPS Elżbieta Wiśniewska – podkreśliła, że OPS reprezentujący interesy niemal 10 mln seniorów w Polsce, powinien skupić się na konstruktywnej współpracy wszystkich środowisk senioralnych. Tylko wtedy głos tej rosnącej w Polsce grupy społeczne będzie słyszalny, a jego siła wzrośnie, gdy uzyska on umocowanie prawne – podkreśliła przewodnicząca. Mówiła, że wciąż aktywizujemy aktywnych a w społeczności istnieje bardzo duża grupa osób starszych wycofanych, często ukrytych w swoich mieszkaniach, opuszczonych i samotnych, wykluczonych z aktywnego życia społecznego. W całym systemie wsparcia seniorów należy poświęcić więcej uwagi właśnie tym „nieobecnym”. Osoby te nie są w stanie korzystać z funkcjonujących programów, często po prostu nie mają wiedzy o tych możliwościach pomocowych. Priorytetowym zadaniem nas wszystkich powinno być szukanie sposobów i instrumentów dotarcia do tych „nieobecnych” z ofertą dostępnej pomocy. Środowisko osób starszych oczekuje także tworzenia instrumentów umożliwiających wykorzystanie jego zasobów. Potencjał intelektualny, ekonomiczny i wytwórczy osób starszych to ogromny kapitał społeczny i trzeba go wykorzystać – podsumowała Elżbieta Wiśniewska.

Konferencję prowadził Maciej Miecznikowski – prezenter i piosenkarz. Wydarzenie zakończył występ artystyczny zespołu Warszawskiej Opery Kameralnej, z solistką Anną Sroką -Hryń, z programem „Lata dwudzieste, lata trzydzieste.” Konferencja została sfinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Fot. Grzegorz Bargieł WOK

Dostępność strony