Wystąpienia na X Sesji OPS: Elżbieta Wiśniewska

Statystyki demograficzne są znane – będzie nas osób starszych coraz więcej. Polskie społeczeństwo jest jednym z najszybciej starzejących się w Europie. Zatem sposób funkcjonowania osób starszych w coraz większym stopniu będzie wpływał na życie społeczeństwa jako całości. Problem ten jest dostrzegany przez Rząd o czym świadczy powołanie po raz pierwszy w polskim rządzie Ministra ds. Polityki Senioralnej przy Kancelarii Premiera. Oznacza to podniesienie rangi zagadnień senioralnych w naszej polityce publicznej. Słowa uznania dla  działań podejmowanych przez  Panią Marzenę Okła-Drewnowicz Minister ds. Polityki Senioralnej, która w szerokim zakresie włącza środowiska osób starszych i działających na ich rzecz, w procesy konsultacyjne. Wyrazem tego może być  m.in. zobowiązanie przez panią Minister  wojewodów –  do powołania  Pełnomocników. ds. polityki senioralnej i zespołów ekspertów przy wojewodach. Wyrażamy nadzieję, że przełoży się to na konstruktywną współpracę ze środowiskiem społeczności osób starszych.

Nieuniknione trendy demograficzne będą wymuszały zmiany struktury zatrudnienia. Zawarliśmy w Rekomendacjach OPS przyjętych na dzisiejszej Sesji do realizacji m.in. potrzebę tworzenia instrumentów umożliwiających wykorzystanie ogromnego potencjału społecznego jakim jest intelektualny, ekonomiczny i wytwórczy potencjał osób starszych. Wnioskujemy o tworzenie instrumentów pozwalających utrzymanie na rynku pracy osób z uprawnieniami emerytalnymi i doszkalanie będących na emeryturze do poszukiwanych miejsc pracy. To bardzo ważny element polityki senioralnej – wiążący się z sytuacją materialną osób starszych. Niestety seniorzy, którzy chcą kontynuować pracę zawodową spotykają się z problemami. Wciąż  żywe są stereotypy dotyczące ich złego stanu zdrowia i niskich kompetencji, w tym także cyfrowych. Przezwyciężenie tych trudności stanowi olbrzymie wyzwanie dla polityki senioralnej. Dlatego tworzenie dogodnych warunków w tym obszarze musi uwzględniać nie tylko regulacje ale i zmianę postawy w stosunku do osób starszych, a także postaw osób starszych w stosunku do siebie i własnego miejsca w społeczeństwie. Konieczne jest tworzenie warunków i uświadamianie pracodawców, że warto zatrudnić lub zatrzymać doświadczonego, dojrzałego pracownika.

Aktualnie poszukujący pracy seniorzy muszą zadowalać się ofertami niskiej jakości lub poniżej kwalifikacji. Aby osiągnąć te cele konieczne jest prowadzenie:

  • kampanii informacyjnych podnoszących świadomość społeczną,
  • akcji edukacyjnych pozwalających na skuteczne zwalczanie ageizmu i
  • promowanie równościowej kultury na rynku pracy tzn. wolnej od wszelkich uprzedzeń, stereotypów.

Dlatego też, w całym systemie wsparcia seniorów niezbędna jest bieżąca współpraca liderów organizacji senioralnych z przedstawicielami rządu i samorządu w regionie ale także z komisjami sejmowymi i senackimi, ministerstwami odpowiedzialnymi za tworzenie i rozwój działań skierowanych do seniorów. Dotychczas to rady seniorów są ważnym narzędziem dialogu społecznego w regionach- są przedstawicielami seniorów w relacjach z samorządem w regionie i mają one rzeczywiste i prawne umocowania aby pełnić rolę rzeczników potrzeb osób starszych. Jednak jest ich jeszcze stosunkowo niewiele i należy mobilizować władze samorządowe, aby rady seniorów- były tworzone i wspierały władze samorządowe w realizacji polityki senioralnej – lokalnej i regionalnej.

 My jako Obywatelski Parlament Seniorów, który jest ruchem społecznym nie mamy mocy decyzyjnej ale możemy być siłą wspierającą władze państwowe i samorządowe w realizacji wnoszonych inicjatyw poselskich i interpelacji wnoszonych na wszystkich szczeblach samorządowych. Siła i prestiż ruchu społecznego jakim jest Obywatelski Parlament Seniorów wzrośnie jak uzyska umocowania prawne  – jako ogólnopolski reprezentant osób starszych. Ale siła tego społecznego ruchu senioralnego i możliwość jego oddziaływania  na poziomie polityki senioralnej leży w jego jedności. Dlatego konieczna jest konstruktywna współpraca wszystkich środowisk senioralnych.

Kończąc swoje wystąpienie chciałabym podkreślić, że wszyscy uczymy się aktywności obywatelskiej, partycypacji publicznej i zdajemy sobie sprawę z trudności, które musimy pokonywać. Dlatego z tego miejsca chciałabym zaapelować do Państwa, a przez Was do środowisk w których działacie, ażebyśmy wszyscy, poprzez kreatywne, odpowiedzialne  działania w swoich organizacjach – włączyli się do:

  • budowania aktywnego uczestnictwa osób starszych w życiu społeczności lokalnych,
  • do budowania świadomości obywatelskiej wśród seniorów, a tym samym do
  • promowania i umacniania społeczeństwa obywatelskiego.

Elżbieta Wiśniewska – Przewodnicząca Warszawsko-Mazowieckiej Delegatury OPS

 

Dostępność strony