Wystąpienia na X Sesji OPS: Krystyna Ozga

Koleżanki i Koledzy, Dostojni Goście! Na 1-szej Sesji Europejskiego Parlamentu zwołanej przez Parlament Europy (24-25.11.1993 r.) w Luxemburgu ustalono, że w każdym Państwie członkowskim UE powinien powstać parlament seniorów. Wyznaczono cele a mianowicie:

  • wpływ na politykę tego Państwa wobec ludzi starszych,
  • integracja oraz orzecznictwo interesów środowiska senioralnego,
  • społeczny dialog a także prezentowanie stanowisk dot. polityki senioralnej.

Polska wypełniła ww. rekomendację Parlamentu Europy. Dziewięć lat temu (01.10.2015r) w tej Sali Plenarnej Sejmu odbyła się 1-sza Sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Uznano wówczas, że aby OPS mógł realizować wyznaczone cele należy stworzyć podstawy prawne oraz warunki organizacyjne i finansowe umożliwiające rozwój instytucjonalny OPS w tym m.in:

  • uzyskanie systemowego wsparcia finansowego umożliwiającego bieżące funkcjonowanie,
  • utrzymywanie łączności z delegatami,
  • prowadzenie kampanii informacyjnych i promocyjnych.

Minęło dziewięć lat i  nic z tych założeń nie zostało zrealizowane.

Koleżanki i Koledzy. Obywatelski Parlament Seniorów jest oddolną inicjatywą społeczną środowiska senioralnego a więc jego status prawny nie jest zdefiniowany. W ślad za tym nie ma podstaw prawnych do wsparcia finansowego z budżetu Państwa. Dlatego nasza działalność opiera się wyłącznie na wolontariacie.

Koleżanki i Koledzy, często zadajecie mi pytania: Dlaczego z własnej emerytury muszę opłacać  możliwość działania w OPS? Dzisiaj w rozmowie padały stwierdzenia: pomimo, że nie będzie zwrotów kosztu przyjazdu na dzisiejszą sesję to bierzemy w niej udział licząc, że nasze wnioski i postulaty dziś zgłoszone zostaną przyjęte przez Sejm i Rząd.

Aby zminimalizować koszty prowadzenia naszej działalności proponujemy różne rozwiązania. Np. posiedzenia prezydium, komisji odbywają się w trybie online ale nie zawsze tego typu forma spotkania daje oczekiwane efekty. Bardzo istotną kwestią jest pomoc biurowo-administracyjna. W biurach o zasięgu krajowym i wojewódzkim organizacje senioralne winny posiadać możliwość zatrudniania asystentów. Na ten cel powinny być przeznaczone środki z Budżetu Państwa. Byłyby one na pewno dobrze wykorzystywane na tzw. komunikację i współpracę międzypokoleniową. Tak zwaną solidarność międzypokoleniową o której mówił dziś Pan Marszałek Szymon Hołownia.

W ślad za rolą jaką wyznaczono ruchowi społecznemu OPS muszą iść instrumenty i wsparcie ze strony Rządu i Parlamentu. Samo działanie wolontariatu skupione wokół 14 delegatur nie jest w stanie zrealizować w pełni stawianych celów. Mimo tych utrudnień działania delegatur w lokalnych środowiskach są zauważalne o czym mówili moi przedmówcy.

My jako członkowie delegatury Łódzkiej OPS mamy satysfakcję, że udało nam się uzyskać akceptację Pani Marszałek Sejmiku Łódzkiego Joanny Skrzydlewskiej na organizowanie wspólnych obrad z Woj. Radą Seniorów.  Zgłaszane wnioski i propozycje przez dwie odrębne organizacje senioralne o zasięgu wojewódzkim mają większą siłę przebicia. Łączenie się razem  w działaniu wzmacnia nasze środowisko senioralne. Faktem jest, że pełnienie funkcji Przewodniczącej Wojewódzkiej Rady Seniorów w Łodzi, ułatwia nam szukanie optymalnych rozwiązań w promowaniu OPS. Podejmujemy szereg działań:

  • w październiku tego roku  z naszej inicjatywy rozpoczęły się warsztaty o tematyce cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród seniorów,
  • monitorujemy program pod nazwą „Pomoc mieszkającym samotnie ” realizowany  przy udziale RCPS w Łodzi,
  • rozpatrujemy skargi i wnioski, które do nas wpływają między innymi o możliwość uzyskania miejsca w DPS-ach, czy korzystania z ulg komunikacyjnych itp. Każda Delegatura ma w miarę istniejących uwarunkowań swój dorobek.

Szanowni Delegaci, w imieniu Delegatury Łódzkiej i Koleżanek i Kolegów wnioskuję;

  • o stworzenie podstaw prawnych oraz organizacyjnych i finansowych umożliwiających rozwój instytucjonalny Obywatelskiego Parlamentu Seniorów Wniosek kierujemy do władz ustawodawczych i wykonawczych. Życzmy sobie aby za rok na sesji jubileuszowej sumującej dorobek  10 lat funkcjonowania OPS, mieć podstawę do podziękowań za zrealizowane ustalenia, które były przyjęte na I Sesji w 2015 r. Chcemy wyjść z tego spotkania z nadzieją.
  • kieruję też wniosek do Pana Marszałka Szymona Hołowni, aby dzień pierwszego października był na stałe wpisany do kalendarza Sejmu, jako dzień obrad OPS /na sali plenarnej obrad/. Pragnę przypomnieć, że na spotkaniu w Sejmie 1 lutego br.  w którym uczestniczyłam została zaakceptowana data 1 października jako stały termin odbywania Sesji OPS. W spotkaniu uczestniczyli Dyrektorzy Administracji Sejmu  i Pan Poseł Michał Szczerba .

 Kończąc dziękuję Koleżankom i Kolegom za dotychczasową współpracę. Życzę satysfakcji ze społecznego działania, zdrowia i ludzkiego uznania.

Dziękuję za uwagę.

Krystyna  Ozga

Przewodnicząca Delegatury Łódzkiej,  I Zastępca Przewodniczącego Prezydium OPS.

 

Dostępność strony